Teknoloji

Sahte belgeler artabilir: Yapay zeka artık gerçekçi el yazısı yazabiliyor

ChatGPT gibi araçlar mektup taslağı hazırlayabilir, şakalar yapabilir ve hatta hukuki tavsiyelerde bulunabilir; ancak yalnızca bilgisayar metni biçiminde.

Artık insanlar, insan el yazısını taklit edebilen bir yapay zeka geliştirdi, bu da dolandırıcılık ve sahte belgelerle ilgili yeni sorunların konusu olabilecek.

Şaşırtıcı bir şekilde, sonuçlar insan tarafından oluşturulan gerçek belgelerden neredeyse ayırt edilemez.

Küçük bir test

Aşağıdaki görselde yapay zeka modelinin ve kişilerin yazdığı el yazısının fotoğrafı bulunmaktadır. Hangi metnin yapay zeka tarafından yazıldığını ayırt edebiliyor musunuz?

Sol sütunun yapay zeka, sağ sütunun ise insan tarafından yazıldığını tahmin ettiyseniz doğru cevap verdiniz!

Sağdaki sütun, grubun yapay zekasının eğitildiği altı farklı insan yazarın el yazısı örneklerinden oluşuyor.

Sol sütun, her kişinin HWT adı verilen yeni yapay zeka tarafından yeniden yazılan el yazısını temsil ediyor.

HWT, Abu Dabi’deki Mohamed bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi’ndeki (MBZUAI) bilim adamları tarafından geliştirildi.

Mevcut olanlardan çok daha gerçekçi

Uzmanlara göre HWT’nin oluşturduğu ‘el yazısı’, mevcut diğer yapay zekalara göre çok daha gerçekçi görünüyor ve kullanılması tercih edilebilir.

Bir kişinin el yazısını taklit etmeye yönelik önceki yaklaşımlar, GAN adı verilen bir makine öğrenme modeli kullanılarak geliştirildi.

Bu teknik, son yıllarda geçersiz yüzler yaratması ve mevcut örnekler üzerinde eğitim alarak yeni müzikler yapmasıyla meşhur oldu.

GAN’lar tarafından oluşturulan el yazısı, yazarın genel stilini (örneğin, harflerin eğimi veya genişliği) yansıtır.

Araştırmacılar, GAN’lar yerine bilgisayarla görme görevleri için tasarlanmış bir tür sınır ağı olan ‘görüntü transformatörlerini’ kullandılar.

Görüş transformatörleri, bir görüntünün birbirinden fiziksel olarak uzak olan modüllerinin eşit derecede ilişkili olduğunu anlayabilir.

Araştırmacılar, yapay zeka tarafından oluşturulan el yazısı metinlerin, kalem tutmakta zorluk çeken engelli veya yaralı kişiler için faydalı olabileceğini düşünüyor.

Dolandırıcılık endişesi var

MBZUAI’de bilgisayarla görme alanında yardımcı doçent ve mucitlerden biri olan çalışma yazarı Hisham Cholakkal, potansiyel dolandırıcılık konusundaki endişelerini kabul etti.

Çalışma İngilizce el yazısı oluşturmaya odaklanırken, araştırmacılar artık teknolojilerini Arapça gibi diğer dillere de uygulamakla ilgileniyorlar.

Çalışma ön baskı makalesi olarak yayınlandı. Bu, çalışmanın artık hakemli olmadığı anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu